Brent petrolün fiyatı yükselişte

Dün 75,25 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 74,28 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.21 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 1,03 artışla 75,05 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 70,77 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, ABD’nin borç limiti yasa tasarısının kabul edilmesi ve faiz oranı artışlarında duraklama beklentileri tesirli oldu.

ABD Senatosu’nun borç limitinin artırılarak ülkenin temerrüde düşmesini önleyecek yasa tasarısını onaylamasıyla borç limitinin 1 Ocak 2025’e kadar askıya alınması öngörülüyor. Tasarı, yasalaşması için ABD Başkanı Joe Biden’ın imzasına sunulacak.

ABD’nin ticari ham petrol stoklarındaki artış ise dünyanın en büyük petrol tüketicisinde talebin düşük seyrettiği algısı yaratarak fiyatlardaki yükselişi baskılıyor.

ABD Güç Enformasyon Yönetimi, ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 4,5 milyon varil artarak 459 milyon 700 bin varile yükseldiğini açıkladı. Piyasa beklentisi stokların 5 milyon 202 bin varil artacağı istikametindeydi.

Ticari ham petrol stoklarına dahil olmayan stratejik ham petrol stokları ise 2 milyon 500 bin varil düşüşle 355 milyon 400 bin varil oldu.

Söz konusu devirde ABD’nin akaryakıt stokları da 200 bin varil azaldı ve 216 milyon 100 bin varile geriledi.

Öte yandan, piyasalar OPEC+ kümesinin 4 Haziran’daki toplantısını yakından takip edecek. Kimi uzmanlar bu toplantıda üretime yönelik bir siyaset değişikliği öngörmese de Çin ve ABD’den gelen zayıf üretim datalarının OPEC+ kesintilerini daha muhtemel hale getirebileceği düşünülüyor.

ABD’de perşembe günü açıklanan datalara nazaran, Tedarik İdare Enstitüsü (ISM) imalat endeksi, mayısta 46,9 ile piyasa beklentilerinin biraz altında gerçekleşirken, imalat endüstrisinde daralmanın sürdüğünü gösterdi.

Çin’de de bu hafta imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksinin (PMI) 48,8’e indiği açıklanmıştı. Kelam konusu datalar, dünyanın en büyük petrol ithalatçısında imalat endüstrisinde daralmanın hızlandığına işaret etti.

Brent petrolde teknik olarak 75,13 ile 75,27 dolar aralığının direnç, 74,72 ile 74,45 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir