Bakan Nebati’den Türkiye Ekonomi Modeli değerlendirmesi: Politikalarımızın odağında daima milletimizin refahı yer almıştır

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Politikalarımızın odağında sürekli milletimizin refahı yer almıştır” tabirlerini kullandı.

Bakan Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli’nin birinci yıl dönümünde Model’e ve Türkiye iktisadına dair değerlendirmelerde bulundu. İstihdam bilgileri ve ihracat sayılarını ön plana çıkaran Nureddin Nebati, “G20 ülkeleri ortasında en süratli büyüyen ülkelerden biri olduk” diye belirtti.

Nebati, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları belirtti:

“Tam bir yıl evvel, toplumumuzun dinamiklerini dikkate alan, yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı önceliklendiren, sahip olduğumuz jeo-stratejik imkanlardan faydalanarak ülkemizi global bedel zincirinde üst sıralara çıkarma hedefi taşıyan Türkiye İktisat Modelimizi devreye aldık.

Makroekonomik istikrarı hedefleyen modelimiz kapsamında finansal istikrarımızın tehdit altında olduğu bir periyotta KKM uygulamasını devreye alarak döviz kurlarındaki oynaklığı azalttık. 2021 Aralık’ta %70’leri aşan yabancı para mevduat oranı %50’nin altına kadar geriledi.

Modelimizin bir ögesi olan Selektif Kredi Siyaseti ile kaynakların verimli alanlarda değerlendirilmesini sağlayarak gerçek bölümümüzün rekabetçiliğini destekledik. Yıllık bazda son 9 çeyrektir kesintisiz büyüyerek G20 ülkeleri ortasında en süratli büyüyen ülkelerden biri olduk.
 
Rekor düzeylere ulaşan 31,2 milyon istihdam, 253 milyar doları aşan yıllık ihracat iktisatta yakaladığımız güçlü performansın göstergeleridir. Temel maksadımız daha güçlü bir Türkiye’yi beraberce inşa etmektir. Siyasetlerimizin odağında sürekli milletimizin refahı yer almıştır.
 
Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 20 yıllık periyotta uyguladığımız ıslahatlarla ve Türkiye İktisat Modelimiz ile ortaya koyduğumuz yeni siyaset çerçevemizle ülkemizin, iktisat alanındaki kazanımlarını Türkiye Yüzyılı vizyonumuzla geleceğe beraberce taşıyacağız.”

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir