Bakan Tekin: “Öğretmenlerle ilgili atılacak adımlar var”

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin öğretmenlerle buluşmasında Öğretmenlik Meslek Kanunu’ndaki değişiklik beklentilerine ait olarak devam eden hukukî sürecin sonuçlanmasını beklemek gerektiğini belirtti. Tekin şunları söyledi:

ÖNCE MAHKEME KARARINI GÖRMELİYİZ
“Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili Anayasa Mahkemesi’nde açılmış bir iptal davası var ve mahkeme kararını görmeden onunla ilgili bir değerlendirmede bulunmak gerçek olmaz. Eğitimin asli ögesi öğretmenlerimizdir. ‘Türkiye Yüzyılı’nı da öğretmenlerle inşa edeceğiz. Münasebetiyle öğretmenlerle ilgili atılması gereken adımlar var. Lakin bunu yaparken yükseköğretim kurumları da göz önünde bulundurularak eğitim süreci nasıl olmalı, öğrenci alımı, eğitim öğretim programları, mezuniyetler, uygulamalar üzere konular bir pakette ele alınmalı. Bizim burada uğraştığımız hususlardan bir tanesi ise fiziki altyapı. Yani derslik başına düşen öğrenci sayısı. Tüm bunlar gündemimizdeki hususlar. Sayın Cumhurbaşkanımıza da ben birebir öğretmen yetiştirmek için neler yapacağımıza dair bir sunum yaptım. Çağın ihtiyaçlarına uygun düzenlemeler yapmayı öngörüyoruz.

KARAR SÜREÇLERİNE ÖĞRETMENLERİ DAHİL ETMEK İSTİYORUZ
Öğretmenler Odası Buluşmaları’nı hayata geçirirken şunu düşündük; birlikte çalıştığımız arkadaşlarımızla neyi niye yapmak istediğimizi paylaşalım istedik. Birlikte hareket edersek fakat o vakit yapmak istediğimiz şeyleri yapabileceğimize inanıyoruz. Zira merkezden belirlediğimiz ve hayata geçirmek istediğimiz projelerden alanda çalışan arkadaşlarımız habersizse bunun bir manası ve bir esprisi olmaz diye düşünüyorum. O yüzden evvel yapmak istediğimiz şeyleri burada öğretmenlerimizle paylaşalım istedik. Hususla ilgili öğretmenlerimizin fikirleri, teklif, talep ve beklentilerini dinlemek istedik. Alanda gereksinim duyulan yahut bilemediğimiz mevzular varsa onları öğrenmek istiyoruz. Zira alanda, taşrada, okullarda bizim yükümüzü siz çekiyorsunuz. Ayrıyeten öğretmenlerimizin alanda yaşadıkları sıkıntılarını, bize aktarmak istediği bahisleri da öğrenmek istiyoruz. En kıymetlisi karar süreçlerimizde öğretmenlerimizi sürecin içine dahil etmek istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir