CHP’li Polat’tan Kültür Bakanlığı’na tepki: İzmir cezalandırılıyor!

CHP Genel Lider Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Uzman Polat, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tüm çalışmalar tamamlanmış, belge eksiksiz hazırlanmışken İzmir Tarihi Liman Kenti yerine AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin İznik Bölgesi’ni mevzu alan belgeyi UNESCO Dünya Mirası 2022 adaylığı için iletmesini sert lisanla eleştirdi.

“İZMİR HAKKINI İSTİYOR!”

UNESCO Dünya Miras Listesi adaylık sürecini kıymetlendiren Polat, “Tüm birleşenler süreç içerisinde adım atıyor. Bakandan randevu talep ediliyor, randevu veriliyor. Bakan daha sonra ben İzmir’e gelince belgeyi alıp UNESCO’ya ileteceğim diyor ve randevuyu iptal ediyor. Bu arada Bakan Bey bir türlü İzmir’e gelmiyor. Bu ortada ilan ediliyor ki; İzmir’in değil İznik’in belgesi UNESCO’ya sunulmuş. İznik tabi ki UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmeli. Lakin İzmir bu ülkenin kıymetli bedellerinden. İzmir’e şaşı bakışın devam etmesi maalesef acı verici ve ilkel, sığ bir zihniyetin eseri. Bu olay, ‘burnu sümüklü çocuk, gavur İzmir, İzmir işgal altında’ telaffuzlarından sonra bu zihniyetin İzmir’e bakış açısını somut bir biçimde ortaya koyuyor. İzmir hakkını istiyor! Gerekli süreçlerin tamamlanarak İzmir Tarihi Liman Kenti’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesi için derhal gerekli adımların atılması daveti yapıyorum” dedi.

“İZMİR TÜM PAYDAŞLARIYLA İŞTİRAKÇİ BİR SÜREÇ YÜRÜTTÜ”

Polat, “2020 yılında UNESCO Dünya Miras Süreksiz Listesi’ne dahil edilen İzmir Tarihi Liman Kenti’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesi için TARKEM ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ortasında yapılan protokol doğrultusunda, alanda idare planı hazırlıkları ve UNESCO Dünya Miras Listesi adaylığı çalışmaları 2021 yılından itibaren ağır biçimde yürütülüyordu. Evrak çalışmalarında, İzmir Büyükşehir Belediye ve TARKEM Yönetim Kurulu Liderimiz Tunç Soyer, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener’in yoğun eforları ile kurulan Kültür ve Turizm Bakanı ve yetkilileri ile yapılan görüşmelerden sonra alınan karar ile 2022 Nisan ayından itibaren İzmir Valiliği, İzmir Kalkınma Ajansı, Konak Belediyesi, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TARKEM uzmanlarından Alan Başkanlığı uzmanları, Bilim Kurulu üyeleri ve dışarıdan alınan danışmanlar değerli katkılar sundular. İştirakçi bir süreç ile birlikte uzmanların direkt katkısıyla evrakların hazırlanmasının yanında, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sivil toplum örgütlerinin süreçte rol alması ve alanda yaşayanların bilgilendirilmesi, muhafaza şuurunun gelişimine kıymetli katkı sundu. İzmir tüm paydaşlarıyla olağanda 2-3 yıl süren çalışmaları 4 ay üzere kısa bir vakitte eksiksiz olarak tamamladı. İzmir bu yaklaşımı hak etmiyor.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir