CHP’li Salıcı: Türkiye’de yargının bağımsız olduğunu herhalde sadece sarayda yaşayanlar inanıyor

CHP Genel Lider Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun aldığı mahpus cezasına ait olarak, “İstinaf süreci var, Yargıtay süreci var’ diyorlar. Türkiye’de yargının bağımsız olduğunu herhalde yalnızca sarayda yaşayanlar inanıyor.” dedi. 

“Biz bu ülkenin hoş insanlarını seviyoruz, insanları ayırmıyoruz. Hangi partiye oy verirse versinler, sonuçta hepsi bu ülkenin hoş insanları fakat biz herkesi kucaklayacağız, herkese tıpkı gözle bakacağız, kendi iktidarımızda kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Lakin hırsıza hırsız diyeceğiz hesabını soracağız. Bu ülkeye yargı üzerinden bu kötülükleri yapanları yargıya havale edeceğiz, fakat o talimatla çalışan bir yargı olmayacak” dedi.

CHP Genel Lider Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, Kocaeli Çayırova’da üye iştirak merasiminde konuştu. Salıcı, şunları söyledi:

“Geri adım atmayacağız”

“Bizim milletvekillerimiz hapistelerdi, CHP aday gösterdi olağanda onların milletvekilliği devrinde salıverilmeleri gerekirken; Tuncay Özkan’ın, Mehmet Haberal’ın, Mustafa Balbay’ın tutuklulukları devam etti, hepsi aklandı. Eren Erdem, Parti Meclisi üyesiyken mahpusa atıldı. Hepsinden öte Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Artvin’de terör saldırısına maruz kaldı, Çubuk’ta linç girişimi…Biz, bize yapılan taarruzlardan ötürü bir milim bile geri adım atmayacağız.

Biz 31 Mart seçimlerinde iktidara İstanbul’da o kadar büyük bir hasar verdik ki onlara o kadar büyük bir darbe vurduk ki bunun intikamını almak için bunun acısıyla hala uğraşıyoruz. Evvel 31 Mart seçimine ‘Çaldılar’ dediler, seçmenin meskenine kadar girdiler. 6 Mayıs’ta yargıya verilen talimatın sonucunda yargının vermiş olduğu kararla iptal ettiler.

“Türkiye’de yargının bağımsız olduğunu herhalde yalnızca Saray’da yaşayanlar inanıyor”

İstanbul seçimlerinin kazanılmasında öne çıkan iki bireyden biri olan İstanbul Vilayet Liderimiz Canan Kaftancıoğlu’na dava açtılar. Yargılandı, ceza verdiler, siyasi yasak kondu. Fakat biz biliyoruz ki bu gayret bedel ödemeyi gerektiren bir çaba. Bu uğraş iktidara giderken kolay olmayacak. Ekrem İmamoğlu’na dava açtılar. Tarihe ‘ahmak’ davası diye geçecek. Muhtemelen hukuk fakültelerinde ‘hukuki süreçler nasıl yürümez, adaletsizlik nasıl bir adaletsizliktir’ başlığına örnek olacak. Artık Ekrem İmamoğlu’nu mahkum ettiler. Ne diyorlar; ‘Türkiye’de yargı bağımsız. İstinaf süreci var, Yargıtay süreci var’ diyorlar. Türkiye’de yargının bağımsız olduğunu herhalde yalnızca sarayda yaşayanlar inanıyor.

“Hesabını soracağız”

Biz bu ülkenin hoş insanlarını seviyoruz, insanları ayırmıyoruz. Hangi partiye oy verirse versinler, sonuçta hepsi bu ülkenin hoş insanları fakat biz herkesi kucaklayacağız, herkese tıpkı gözle bakacağız, kendi iktidarımızda kimseyi ötekileştirmeyeceğiz lakin hırsıza hırsız diyeceğiz hesabını soracağız. Bu ülkeye yargı üzerinden bu kötülükleri yapanları yargıya havale edeceğiz ancak o talimatla çalışan bir yargı olmayacak.

“Bu yüzden fotoroman Süleyman diyoruz”

Bu ülkenin bir İçişleri Bakanı var, Süleyman Soylu diyorlar, ona İçişleri Bakanı diyor. Süleyman Soylu’nun geniş bir fotoğraf albümü var. Şayet siz mafyanın bir parçasıysanız kesin o fotoğraf albümünde onunla bir fotoğrafınız vardır. Lakin şayet sen Darıca’da, Çayırova’da kendi helal çıkarıyla yetişen bir vatandaşsan senin bu albümde yerin yoktur, Süleyman Soylu seninle fotoğraf çektirmez. Onun için onun o geniş fotoğraf albümünden ötürü her mafya babasıyla, uyuşturucu babasıyla olan fotoğrafından ötürü biz fotoroman Süleyman diyoruz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir