İYİ Parti’de üst düzey ayrılık: Aytun Çıray istifa etti

14 Mayıs’ta yapılacak seçim sürecinde yeni periyot milletvekilliği adaylığından çekilen İYİ Parti 27. periyot İzmir Milletvekili Aytun Çıray partisinden istifa etti. Çıray, “Kurucu Genel Sekreteri olarak yola çıktığım ve birçok vazifede bulunduğum YETERLİ Parti’den istifa ediyorum” sözlerini kullandı.

Çıray’ın istifa mektubu şöyle:

Aziz Türk milleti,

İYİ Parti’nin kuruluşuna katılma kararımın temelinde ülkemizin adeta uçurumun kıyısına getirildiğine yönelik dertlerim vardı.

Amacım, ülkemizi girdiğimiz demokrasi ve hukuksuzluk krizinden çıkarmak ve bunun için de bir ulusal seferberlik ruhuyla, kuşatılmış muhalefete yeni bir parti ile takviye olmak ve Türk milletini harekete geçirerek seçimleri kazanmaktı.

Bana nazaran, ülkemizi uçurumun kenarına getiren şey lâiklik aykırısı hareketler, TSK’ya yapılan yargı darbesi ve 15 Temmuz 2016 FETÖ damgalı kanlı ihanet teşebbüsüyle başlayan süreçti.

Türkiye’nin içine sürüklendiği girdapla birlikte sıkışan siyasetin bana nazaran demokratik açıdan tahlili, merkezde, Atatürk unsurlarına ve kurucu ulusal kıymetlere bağlı, bu unsurlar ışığında kuşatılmaya çalışılan CHP ile birlikte cumhuriyet için uğraş edebilecek özgürlükçü bir parti kurmaktı.

Bu his ve düşüncelerle kurduğumuz İYİ Parti, Sayın Kılıçdaroğlu’nun demokratik desteği ile seçimlere girerek TBMM’de gurup kurdu ve oy oranları gitgide artan bir formda yükselmeye başladı.

Tam bu esnada derinden derine işlediği anlaşılan sinsi bir anlayış ile 20 Eylül 2020 İYİ Parti Kurultay’ında kelam konusu amaca birinci darbe vuruldu. Başta bana ve Sayın Ümit Özdağ’a olmak üzere GÜZEL Parti’de bir tasfiye operasyonu başlatıldı.

Bu kriz Sayın Özdağ’ın ayrılıp parti kurması ile sonuçlandı ki, yarattığı etkiyi 14-28 Mayıs cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaşadık.

Aziz Türk Milleti,

“Başıma tabanca dayasalar dahi kalkmam,” denilen Millet İttifakı masasından kalkılmasıyla birlikte, Türk toplumunda ortaya çıkan şok dalgası, sonunda İYİ Parti Genel Başkanı’na karşı bir öfke seline ve onunla ortasında derin bir itimat buhranına dönüştü.

Ortaya çıkan bu buhran ne yazık ki yalnızca GÜZEL Parti’ye değil cumhurbaşkanlığı seçim sürecine, dolayısı ile demokrasimizin ve gençlerimizin geleceğine ziyan verdi.

Kamuoyu bildiği için burada tekrarlamaya gerek görmediğim daha pek çok öteki nedenden ötürü bugün prestiji ile kurucu Genel Sekreteri olarak yola çıktığım ve birçok misyonda bulunduğum ÂLÂ Parti’den istifa ediyorum.

Cumhuriyet ve demokrasi ismine bu süreçlere katkıyla birlikte şahsıma büyük bir müsamaha ile dayanak veren Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na ve CHP’lilere bir kere daha sonsuz teşekkürlerimi arz ediyorum.

Başta İzmir teşkilâtları olmak üzere GÜZEL Partililerle ulusal sıkıntılarda her vakit gönül birlikteliği yapacağımıza yürekten inanıyorum.

Aziz Türk Milletinin ve İzmirli hemşerilerimin beni anlayacaklarından eminim.

Kamuoyuna saygılarımla…

Dr. Aytun Çıray

Müsteşar (E) ve İzmir Milletvekili (E)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir