İzmir’de uyuşturucu operasyonu: Gözaltına alınan 111 kişiden 42’si tutuklandı

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir merkezli olarak 4 farklı kentte yapılan 8 farklı uyuşturucu operasyonunda 111 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan 42’sinin tutuklandığını açıkladı. 35 kiloya yakın metamfetamin, 451 bini aşkın sentetik uyuşturucu hap, 20 bin adetten fazla ecstasy hapın ele geçirildiği operasyonlarda uyuşturucu ticaretinden elde edildiği bedellendirilen 810 bin liraya da el konulduğunu bildiren Vali Köşger, “İzmir’in en değerli problemlerinden birisi uyuşturucuyla çaba. Bu mevzuda hem emniyetimiz hem jandarmamız, bütün alana tam saha pres yapmaya çalışıyorlar” dedi.

Vali Yavuz Selim Köşger, İzmir Vilayet Jandarma Kumandanı Tuğgeneral Osman Kılıç ve Vilayet Emniyet Müdürü Mehmet Şahne ile birlikte bugün bir basın toplantısı düzenleyerek İzmir merkezli uyuşturucu operasyonlarının ayrıntılarını açıkladı. 8 farklı soruşturma kapsamında, İzmir merkezli olarak bugün 4 farklı kentte polis ve jandarma gruplarınca eş vakitli operasyonlar düzenlendiğinin aktaran Vali Köşger, ele geçirilenleri ise şöyle açıkladı:

“34 kilo 978 gram metamfetamin hususu, 451 bin 831 adet sentetik uyuşturucu hap, 20 bin 3 adet ecstasy hap, 152,17 gram esrar hususu, 9,20 gram kokain unsuru, 6 adet hassas terazi, 7 adet tabanca ve 220 adet fişek, 6 adet tüfek ve 37 adet kartuş, uyuşturucu unsur ticaretinden elde edildiği bedellendirilen 810 bin 220 Türk Lirası ve 175 Euro.”

Vali Köşger, İzmir’in merkez ilçeleri başta olmak üzere Torbalı, Menderes ve Selçuk ilçeleri ile İstanbul, Mersin, Elazığ ve Muğla’daki 52 adrese düzenlenen baskınlarda 111 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

“İzmir’in en değerli meselelerinden birisi uyuşturucuyla mücadele”

Gözaltına alınanlardan 42’sinin çıkarıldıkları hakimlikçe tutuklandığını açıklayan Vali Köşger, şunları söyledi:

“İzmir’in en kıymetli sıkıntılarından birisi uyuşturucuyla uğraş. Bu hususta hem emniyetimiz hem jandarmamız, bütün alana tam saha pres yapmaya çalışıyorlar. Bizim alandan, mahalle ve köy muhtarlarından, anne ve babalardan aldığımız geri dönüşlerde, bu tam saha presten duydukları memnuniyeti lisana getiriyorlar. Yani yakalamalardan, ele geçirmelerden, gözaltına alınanların tutuklanmasından memnuniyetlerini söz ediyorlar.

Bunlar bizim beşeri sermayemiz, insan kaynağımız, genç nüfusumuz. Bizim her vakit söylediğimiz şey; en değerli üstün tarafımız, düzgün eğitilmiş genç nüfusumuz. Bu gençlerimizi uyuşturucuya bulaştırmadan, bu işlere hiç girmeden eğitim hayatlarını tamamlatıp meslek sahibi edebilmemiz lazım. O mevzuda da hem Ulusal Eğitim’e hem Aile Toplumsal Siyasetler ve öteki devlet kurumlarıyla birlikte iş birliği içinde gayret etmeye devam ediyoruz. İnşallah İzmir’i bu can yakıcı meseleden en kısa vakitte, en yeterli sonuçlar alarak kurtarırız. Rehabilitasyonunu sağlamış oluruz.”

Uyuşturucu ile gayret kapsamında 1 Ocak-19 Aralık 2022 tarihleri ortasında 2 bin 888 operasyon yapıldı

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, güvenlik güçlerince uyuşturucu ile gayret kapsamında 1 Ocak-19 Aralık 2022 tarihleri ortasında 2 bin 888 operasyon yapıldığını, 4 bin 761 kuşkulu şahsa isimli süreç uygulandığını, bunlardan bin 962’sının tutuklandığını, yıl boyunca süren bu operasyonlarda bin 168 kilo esrar-skunk, 147 kilogramı aşkın metamfetamin, 27 kilo sentetik kannabinoid (bonzai), 30 bin kökü aşkın kenevir, 26 kilo kokain, 1 milyon 926 bin sentetik ecza, 100 bini aşkın ecstasy, 500’ü aşkın hassas terazi, 584 adet tabanca ve tüfek ile hatadan elden edilen 3 milyon 834 bin Türk lirası ele geçirildiğini bildirdi. (ANKA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir