Kabine toplandı: Kritik maddeler masada!

Son dakika haberi… Başkan Recep Tayyip Erdoğan bugün kabineyi topladı. Toplantıda iç ve dış siyaset gündemindeki gelişmeler ele alınacak. Gündemin birinci sırasında ise başörtüsüne anayasal garanti getirecek değişiklik ile aile yapısına ait teklif yer alıyor.

Toplantıda Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın anayasa değişikliği teklifinin içeriğine ait bilgilendirme yapması ve teklifin hafta içinde Meclis gündemine getirilmesi bekleniyor. Ayrıyeten TOGG konusunda da bir gelişme olup olmayacağı merak ediliyor.

Dar gelirliye ve esnafa yönelik yeni adımlar için gözler bu hafta Kabine Toplantısı kararlarında olacak. 

TEKLİF LİDER ERDOĞAN’A SUNULDU

Başkan Erdoğan’ın başörtüsüne “anayasal güvence” getirileceğine yönelik sözleri sonrası çalışmalar tamamlandı. Erdoğan’a teklif sunuldu. Kabinede teklife dair sunum yapılması ve düzenlemeyle ilgili olarak Erdoğan’ın onay vermesinden sonra anayasa değişiklik teklifinin meclise gelmesi bekleniyor.

Anayasanın 41. unsuruyla aileye dair düzenlemeler yapılmasına ait görüşler de pahalandırılacak. Bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin Mecliste tam takım bulunması istenecek.

MADEN KAZASI DA GÜNDEMDE

Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana gelen patlamada 41 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili soruşturma devam ediyor. Başkan Erdoğan, patlama hakkında son olarak “Raporların çıkmasıyla ihmali görünen hiç kimsenin gözünün yaşına bakılmayacak” bildirisi vermişti.

Patlamayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında ulaşılan son bulgular ve Maden Kazaları Komitesi’nin kurulması da kabine toplantısında gündeme gelecek.

TOGG’UN FİYATI NE KADAR OLACAK?

Faiz kararı, esnaf ve dar gelirlilere dair atılacak yeni adımlar, Meclis gündemindeki torba yasalar Kabinede ele alınacak. 29 Ekim’de banttan inecek olan TOGG’un fiyatı ise merakla bekleniyor.

Başkan Erdoğan’ın Kabine toplantısı sonrası Türkiye’nin Araba Teşebbüs Kümesi (TOGG) hakkında iletiler vermesi bekleniyor.

EGE’DEKİ GERİLİM

Terörle uğraş ve Yunanistan ile Ege’de yaşanan tansiyon de kabine toplantısının mümkün gündem başlıkları ortasında yer alıyor.

TERÖRLE MÜCADELE

Kabine Toplantısı kapsamında terörle uğraşta içeride ve dışarıda atılan adımlar, son devirde yakalanan ve etkisiz hale getirilen kritik isimler de gündeme gelecek.

SOSYAL KONUT VE YERDE SON DURUM

Ayrıca Başkan Erdoğan’a dar gelirliler için duyurulan toplumsal konut ve arsa konusundaki ilerlemeye ait bilgilendirme yapılacak.

ORTA GELİR KÜMESİ İÇİN DE HAZIRLIKLAR DEVAM EDİYOR

Sırada orta gelir kümesi için gelecek olan toplumsal konut projesi var. Bu bahiste da ön hazırlıklara ait kabinede bilgilendirme yapılması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir