Türkiye’nin Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay vermesine İsveç’ten ilk yorum: Süreç uzarsa birçok şey değişir

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye‘nin Finlandiya‘nın NATO’ya iştirakine ait protokolü TBMM Başkanlığına sunarak onay sürecini başlatma kararını kıymetlendirdi.

“İSTEMEDİĞİMİZ BİR GELİŞMEYDİ LAKİN HAZIRLIKLIYIZ”

NATO’ya üyelik başvurusunu birebir gün yapan iki ülkeden Finlandiya‘nın üyeliği için Türkiye‘de onay sürecinin başlatılmasına ait Billström, “Tahmin ettiğimiz üzere Türkiye, Finlandiya‘nın NATO üyeliğini onaylamak için süreci başlattı. Bu istemediğimiz bir gelişmeydi ancak hazırlıklıyız.” sözlerini kullandı.

“SÜREÇ UZARSA BİRÇOK ŞEYİN DEĞİŞECEĞİ DE GERÇEK”

Billström, Finlandiya‘nın İsveç‘ten evvel NATO üyesi olmasının kısa vadede kendilerini fazla etkilemeyeceğini belirterek, “Finlandiya ile bir arada NATO üyesi olmak istiyorduk. İsveç‘in NATO dışında kalması kısa vadede bir şeyi değiştirmez. Ancak bu süreç uzarsa birçok şeyin değişeceği de gerçektir. Finlandiya NATO’ya daha entegre olurken, İsveç dışarıda kalacaktır.” diye konuştu. Billström, İsveç’in Türkiye ile NATO üyeliği konusunda Üçlü Muhtıra mutabakatının da devam ettiğini kelamlarına ekledi.

PROTOKOL, TBMM’YE SUNULDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile yaptığı ortak basın toplantısında “Ülkemizin güvenlik tasalarını gidermek yolunda gösterdiği hassasiyet ve kaydedilen araya binaen Finlandiya’nın NATO’ya iştirak protokolünün Meclisimizdeki onay sürecini başlatmaya karar verdik.” tabirlerini kullandı. Finlandiya’nın NATO’ya İştirakine Ait Protokol, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Kaynak: AA / Şimdiki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir