WhatsApp’tan ses kaydı gönderirken dikkat | Hakaret içerikli ses kaydına hapis cezası

WhatsApp’tan gönderilen hakaret içerikli ses kaydı mahpus cezası ile sonuçlandı.

Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan, geçen yıl Karatay Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ndeki bir görevliye WhatsApp üzerinden ses kaydı gönderdi. Ses kaydında Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Meram Belediye Lideri Mustafa Kavuş, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ve Selçuklu Belediye Lideri Ahmet Pekyatırmacı’ya yönelik barınaktaki hayvanlara makûs muamele edildiği savıyla hakaret içeren sözler kullanılması üzerine liderlerin avukatları, savcılığa kabahat duyurusunda bulundu.

Savcılıkça yapılan soruşturmanın akabinde Hayrettin Bulan hakkında “kamu görevlisine hakaret” kabahatinden 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Hayrettin Bulan

1 YIL 4 AY MAHPUS CEZASI

Mayıs ayında sonuçlanan davada ​Hayrettin Bulan, “kamu görevlisine hakaret” cürmünden evvel 1,5 yıl mahpus cezasına çarptırıldı.

Eylemin birden fazla şahsa yönelik işlendiği için ceza 1 yıl 10 ay 15 güne çıkartıldı. Kabahatin “basit yargılama usulüne” tabi olduğu gerekçesiyle de ceza 1 yıl 4 ay 26 güne indirildi.

Mahkeme, Bulan’ın cezasını daha evvel de öbür bireylere yönelik misal kabahatler işlediği gerekçesiyle ertelemedi.

GEREKÇELİ KARAR AÇIKLANDI

Gerekçeli kararda, Bulan’ın, tabir özgürlüğü ve tenkit hududunu aştığı için davanın açıldığı belirtildi.

Kararda, “Anayasa’nın 26’ncı unsurunda ‘düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti’ başlığı altında tabir özgürlüğü tanımlanmıştır. Lakin, birebir hususun 2’nci fıkrasında özel ve aile hayatlarının korunması maksadıyla kanunla sınırlanabileceği belirtilmiştir. TCK’nın 125’inci unsurunda kişinin onur, gurur ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil yahut olgu isnat eden yahut sövmek suretiyle bir kimsenin, onur gurur ve saygınlığına saldırmak hakaret hatası olarak tanımlanmıştır. Kuşkulu savunmasında ‘Çok büyük bir katliamın sorumlu ve hatalı gördüğüm için bu cümleleri hak ettikleri halde söyledim ve söylediklerimin arkasındayım’ formunda beyanda bulunmuştur. Kuşkulu, WhatsApp üzerinden gönderdiği ses kaydında tabir özgürlüğü ve tenkit sonlarını aşarak müştekilerin onur, erdem ve saygınlığını rencide edici kelamlarıyla, tek bir hareketle birden fazla şahsa hakaret ettiğinden, üzerine atılı kamu görevlisine hakaret hatasını zincirleme olarak işlediği teziyle ‘kamu görevlisine hakaret’ kabahatinden 3 aydan 2 yıla kadar mahpus cezasıyla cezalandırılmasına karar verilmesi istemiyle dava açılmıştır.” denildi.

Kararda, Bulan’ın, savunmasında da davacı belediye liderlerine yönelik hakaret içerikli tabirleri kullandığını kabul ettiğini ve hatanın sabit olduğunun belirlendiğine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir