Zombi İstilası! Bu Ülkede Gençler Sabah 5.30’da Okula “Zombi Gibi” Yürüyerek Gidiyor

Karanlıkta uyanmak zorunda kalan ve bilhassa kış günlerinde hava karanlıkken okula gitmek zorunda kalan öğrenciler daima tartışma konusu olmuştur. Halimize şükredeceğimiz bir haber bu. Endonezya’da tam 10 lisede uygulanmaya başlayan bir pilot uygulamaya nazaran çocuklar sabah 05.30’da eğitime başlıyor. Gerçek duydunuz 05.30… Bu uygulamaya herkesin isyan edeceğini düşünüyor olabilirsiniz, ne yazık ki yanılıyorsunuz…

Kaynak: https://www.ndtv.com/world-news/5-30-…

Endonezya’nın kıymetli liman kentlerinden olan Kupang’da pilot bir uygulama başladı. Buna nazaran 12. sınıf öğrencilerinin ders saati sabahın körü diye tabir edebileceğimiz 05.30’da başlıyor.

Pilot uygulamaya birinci olarak 10 lisede başlandı..

Michael Jackson’ın Thriller klibini ya da Walking Dead sinema setini aratmayan imajlar görülüyor bu ortalar Endonezya sokaklarında.

Çünkü Endonezya’nın Kupang kentinde her sabah, isteksizce okula giden uykulu gençler sokaklarda tabiri caizse zombi üzere zahmetle yürürken görülüyor.

Daha gün ağarmadan bu çocukları okula göndermelerinin bir sebebi var elbette.

Yetkililer, vali Viktor Laiskodat tarafından geçen ay açıklanan bu kararın, çocukların disiplinini güçlendirmeyi amaçladığını söylüyor.

Her ne kadar yetkililer sabah 05.30’da okula gitmenin disiplini artıracağını düşünse de ebeveynlere nazaran durum farklı. Zira çocuklar meskene geldiklerinde hakikaten yorgun ve bitkin oluyorlar.

Endonezya’daki okullar olağanda sabah 7:00 ile 8:00 ortasında başlıyor. Yani çocukların birden fazla 05.30’da uyuyor oluyor.

Ancak bu pilot uygulamaya dahil olan okullara giden çocuklar, üniformaları ile karanlık sokaklarda yürüyor ya da 05.30’da başlayan derslerine yetişebilmek için karanlıkta motosiklet taksi bekliyor oluyorlar.

16 yaşında bir çocuk annesi olan Rambu Cet, “Sabah 05.30’da okulda olmak çok güç, hava zifiri karanlıkken meskenden çıkmak zorundalar. Bunu kabul edemem… Ortalık karanlık ve sessizken güvenlikleri de tehlikede” diyerek haklı isyanını lisana getirdi.

Okula gitmek için kızının sabah 4’de kalktığını anlatan anne, bu uygulamadan hiç şad değil. Hem güvenlik açısından hem de çocuğun konuta döndüğünde çok yorgun olması sebebiyle.

Okuldan gelir gelmez kızının uykuya daldığını ve sisteminin bozulduğunu da ekliyor.

Nusa Cendana Üniversitesi’nden bir eğitim uzmanı olan Marsel Robot’a nazaran bu pilot uygulamanın, eğitim kalitesini artırma konusunda bir katkısı yok. Hatta bu uygulamanın uzun vadede, uyku yoksunluğunun öğrencilerin sıhhatini tehlikeye atabileceğini ve davranışlarında olumsuz istikamette değişikliğe sebep olabileceğini de belirtiyor.

‘Sadece birkaç saat uyuyacaklar ve bu çocukların sıhhati için önemli bir risk. Bu uykusuzluk onlarda vakitle gerilim yaratacak ve bunun da olumsuz sonuçları olacak.’

Amerikan Pediatri Akademisi tarafından 2014 yılında yayınlanan bir araştırmaya nazaran, ortaokul ve lise öğrencilerinin kâfi ölçüde uykularını alabilmeleri için derslere sabah 08.30’da yahut daha geç başlanması gerektiği söylendi.

Kupang kentindeki bu kural değişikliğine, lokal milletvekilleri de itiraz etti. Fakat tüm tenkitlere karşın hükümet vazgeçmedi ve denemesini sürdürdü.

Hatta bunu, memurların da artık güne sabah 5:30’da başlayacağı halde genişletti.

Zannedildiği üzere herkes bu uygulamadan memnuniyetsiz değil. Bu uygulamanın çok uygun olduğunu savunanlar da var.

Memur Rensy Sicilia Pelokilla, güne erken başlamanın kendisini daha sağlıklı hale getirdiğini zira artık ofisteki küme idman seanslarına katılmak zorunda kaldığını söyledi.

Oysa ki evvelden o saatlerde uyuyordu.

Pelokilla, ‘Bir devlet memuru olarak yönetmeliğe uymaya hazırım ve elimden gelenin en düzgününü yapacağım.’ diye de ekledi.

Ne dersiniz? Bu uygulama burada olsa dayanaklar miydiniz yoksa karşı mı çıkardınız?

Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir